Putin yeni Rus füzesiyle gözdağı verdi

Putin yeni Rus füzesiyle gözdağı verdiRusya Lideri Putin, ülkesinin Donanma Günü etkinliğinde Rus yapımı zirkon hipersonik kruz füzeleriyle Ukrayna ve batıya gözdağı verdi. Putin, "Dünyada eşi benzeri yok" dediği füzenin birkaç ay içinde donanmanın kullanımına hazır olacağını ve Amiral Gorşkov firkateynine yükleneceğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni geliştirilen Zirkon hipersonik kruz füzelerinin birkaç ay içinde Rus donanmasında kullanıma hazır olacağını açıkladı.

SAVUNMA ALANINDA YENİ BİR KARARNAMEYİ İMZALADI


Saint Petersburg'daki Donanma Günü töreninde konuşan Rusya lideri, "Dünyada benzeri yok" dediği füzelerin Rus çıkarlarına uygun bölgelere konuşlandırılacağını söyledi. Donanmaya bağlı Amiral Gorşkov firkateyninin yeni hipersonik füzelerle göreve çıkacağını duyuran Putin, savunma alanında yeni bir kararnameyi de imzaladı.

AÇIKLAMANIN ZAMANLAMASI MANİDAR


Putin, "Burada önemli olan Rus donanmasının egemenliğimize yönelik her türlü tehdide ışık hızıyla yanıt verebilmesidir" dedi. Açıklamanın, Ukrayna güçlerinin Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'daki Rus filosunu vurmasının ardından gelmesi dikkat çekti. Beş askerin yaralandığı saldırı nedeniyle Kırım'da düzenlenecek Donanma Günü etkinlikleri iptal edilmişti.

ŞEYTAN FÜZELERİ DAKİKALAR İÇİNDE AVRUPA'YI VURABİLİYOR


Rus ordusunun son dönemde savaş gemilerinde ve denizaltılarda denediği Zirkon füzeleri, sesten dokuz kat hızlı yol alabiliyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, daha önce de NATO'nun "Şeytan II" olarak nitelediği Sarmat isimli kıtalararası balistik Rus füzesinin bu yılın sonuna kadar kullanılmaya başlayacağını açıklamıştı. Rusya, 18 bin kilometre uzaklıkta bir hedefi vurabilme özelliğine sahip bu füzeyle Avrupa'nın büyük bölümünü dakikalar içinde vurabileceğini duyurmuştu.


------------------
Kaynak: sondakika
Haber (Haberinmerkezi.NET) | Google SEO (akblog.net)

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski